Çözümlerimiz Uç Nokta Güvenliği

Uç Nokta Güvenliği

Basit güvenlik koşullarında bir uç nokta, ağınıza bağlanma olanağına sahip herhangi bir aygıt olabilir. Yaygın örnekler arasında masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, yazıcılar ve satış noktası (POS) terminalleri vb.IoT “akıllı” cihazları dikkate alırsak, bu listenin kapsamı buzdolabınızdan arabanıza kadar genişleyebilir.

Uç nokta güvenliği temel anlamda, uç nokta cihazlarının tehlikeye girmesini engellemek ya da olumsuz etkileri sınırlandırmak ve etkiledniklerinide düzeltmek için koruyucu önlemler olarak adlandırabiliriz. Çoğu insan antivirüsten bahsedildiğinde uç nokta güvenliğinin kastedildğini düşünür, ancak bundan çok daha fazlası vardır. Dışarıdan gelen veya içerideki cihazlardan gelen atakların tespiti ve savunulmasıdır.

Ağlara her geçen gün daha fazla cihaz bağlanmaktadır. Bir kullanıcı iş için ortalama üç cihaz kullanmaktadır, her bir cihaz verilerin ve sistemin ele geçirlmesi için saldırganlar tarafında kullanılabilecek olası giriş noktasıdır.

Yeni nesil uç nokta güvenliğinde Bulut "Cloud" büyük rol oynar. Hızla gelişen ve sıklıkla değişen tehdit ortamı ile, en son tehdit istihbaratıyla aynı hızla ve sıklıkla güncellenen koruma sağlanır. Bunun yanında Makine öğremnesi ve yapay zeka gibi teknikler aktif olarak kullanılır. Bu teknikler yeni tip zararlıların bulunmasında ve normalin dışındaki davranışların tespitinde oldukça yarar sağlamaktadır. Uç nokta güvenliği için bulut tabanlı bir yaklaşımla, manuel güncellemeler gerektirmeden en yeni tehdit istihbaratına sürekli ve anlık erişim sağlanır.